Wiedz lub słuchaj się mądrzejszego.

Dwóch mężczyzn rozmawiających tylko ze sobą.rys. grafika wygenerowana dzięki inspiracjom Gustava Dore.

Motto

Trzeba wiedzieć lub słuchać tego kto wie. Bez zrozumienia zjawisk, tego własnego czy zasłyszanego, nie da się żyć. Niestety mnóstwo jest takich, którym tylko wydaje się, że coś wiedzą albo takich, którzy z własnej niewiedzy nic sobie nie robią.

Na napady głupoty nie ma remedium, bo ignorant nigdy nie dowie się jak zaleczyć swoją niewiedzę. Mógłby taki zostać mądrym, gdyby nie wierzył w to, że już nim jest.

Mając to na uwadze można założyć, że ludzie rozważni są też i bezczynni, ponieważ nikt ich o nic nie pyta. A przecież proszenie o radę nie obniża nikomu rangi, ani nie rzuca cienia na umiejętności. Wręcz przeciwnie, konsultacje wzmacniają reputację.

Aby zwalczyć niepowodzenie, zasięgnij porady z pewnego źródła. Poddaj się nauce, żeby wygrać z niezrozumieniem.

Komentarz

Do wydania tych wszystkich życiowych podpowiedzi Gracjana zostało jeszcze długo, ale już teraz zacząłem myśleć o tym jak to zrobić. Założyłem wydawnictwo, mam stronę internetową, przygotowuję wydanie pierwszej książki, uczę się introligatorstwa. To wszystko kropla w morzu umiejętności, których nie mam i wiedzy, której nie posiadam.

Myśląc o tym, dochodzę do wniosku, że posiadam ciekawość i względne predyspozycje do takiego przedsięwzięcia. To skłania mnie do szukania wiedzy, ponieważ chciałbym się sprawdzić. Nie chcę też oddać wydania książki w czyjeś ręce. Nawet jeśli chciałbym to zrobić, to nie byłoby chętnych.

Tę wiedzę wydawniczą posiadają edytorzy, korektorzy, wydawcy, wszyscy którzy żyją i oddychają branżą. Mnóstwo tej wiedzy znajduje się również w książkach. Podręcznikach używanych na kursach i studiach przygotowujących do pracy z tekstem.

Spróbuję część tej wiedzy zdobyć. Przynajmniej na tyle, żeby osiągnąć podstawy profesjonalizmu. W zdobywaniu jej podejdę oczywiście do sprawy z pokorą i nadzieją, że znajdę pasjonata/tkę chętną do współpracy. Każdy przecież kiedyś nic nie wiedział a i dzisiaj wiemy tyle co nic.

Oryginał:

Saber, o escuchar a quien sabe. Sin entendimiento no se puede vivir, o proprio, o prestado; pero ai muchos que ignoran que no saben y otros que piensan que saben, no sabiendo. Achaques de necedad son irremediables, que como los ignorantes no se conocen, tampoco buscan lo que les falta. Serían sabios algunos si no creyessen que lo son. Con esto, aunque son raros los oráculos de cordura, viven ociosos, porque nadie los consulta. No desminuye la grandeza, ni contradize a la capacidad, el aconsejarse. Antes, el aconsejarse bien la acredita. Debata en la razón para que no le combata la desdicha.

Inne wersje

Możesz też sprawdzić motto w wersji (w kolejności czasu wydania):